Európa a hokedlin, fókazsír és McDonald’s
Orbán Viktor világossá tette azt is, hogy „Magyarország önmagában nem tud eredményt elérni; ami eredményt el lehetett érni, azt elértük, mert ma Európában beszélünk a békéről. A magyar elnökség előtt nem lehetet erről beszélni sem.” „Ez szép, csak kevés. Ha többet akarunk, ahhoz kellenek a németek meg a franciák” – összegzett Orbán Viktor. Elmesélte: nemrég volt a német kancellárnál és a francia elnöknél, és mindkettejüknek elmondta, hogy
„kellő tisztelettel, de siessen, lépjen kapcsolatba az oroszokkal”,
és „ne titokban, hanem nyilvánosan”, különben „jön egy Donald Trump nevű ember, megnyeri a választást, és ő azonnal tárgyalni fog Putyinnal, mi, európaiak pedig ott fogunk ülni a hokedlin, a stokin.” Orbán ezen a ponton nyitott egy zárójelet is: szerinte Európa mai demográfiai problémái abból erednek, hogy a világháborúkban az európaiak irtották egymást. Megkérdezte a közönséget: nem látnak-e abban „valami tragikus abszurdot”, hogy „két keresztény európai ország háborújában halomra ölik egymást az emberek, és közben a másik oldalon beengedjük Európába az idegen kultúrából érkezőket. Logikus-e?”
A miniszterelnök arról is értekezett, hogy mivel élt 26 évet szovjet megszállás alatt, még ismeri az oroszokat „abból az időből, amikor őket szovjeteknek hívták leánykori nevükön”, ellentétben a többi ma hivatalban élvő európai vezetővel.
A ma hivatalban lévő európai vezetők Oroszországról való gondolkodásának nem látom a kellő mélységét”,
hiszen ők a boldog nyugaton nőttek fel – fogalmazott. Szerinte „Oroszország megértése mint intellektuális probléma van jelen az európai vezetők között. Hogyan kell hozzá viszonyulni? Ennek az átgondolása teljesen hiányzik”. Elmondta: az ő értelmezésében Oroszország ugyan keresztény ország és Európa része, de más, mint mi, mert a politikai gondolkodásuk középpontjában nem az van, mint Európában, hogy „hogyan tudunk a polgárainknak a legnagyobb szabadságot adni a legnagyobb jólétben”, hanem az, hogy „hogyan lehet egyben tartani egy ekkora hatalmas országot”, hogy se szét ne essen, se ne „tördeljék le a széleit az ellenségek keleten, nyugaton, délen”. „Ha ezt megértjük, akkor tudjuk, hogyan kell politikát csinálni az oroszokkal” – mondta Orbán. Kifejtette: az oroszok az erő nyelvén beszélnek, „mert az országukat nem a szabadság tartja össze, hanem az erő”. Ezért a velük való tárgyalásban „gazdag kell, hogy legyél, katonai erőd kell, hogy legyen, politikai vezetésed kell, hogy legyen, mert nekik mindig van”. Ez utóbbi tekintetben balszerencsénk volt, nem Trump volt az elnök, és új volt a német kancellár – ezért történt, ami történt.
Köppel ezen a ponton vetette közbe, hogy vajon épp Trump lesz-e az, aki az ehhez szükséges intellektuális mélységet biztosítani tudja majd, és tud úgy tárgyalni Oroszországgal, „hogy az oroszok ne tegyék zsebre”. Orbán elmondta: ma délután beszélt Trump elnökkel. „Készülünk” – fogalmazott a közönség nagy örömére. Szerinte a választási győzelemre esélyes republikánusoknak nincsenek érdekeik az ukrajnai háborúval kapcsolatban, „őket nem Ukrajna érdekli, hanem hogy hogyan lehet ezt a konfliktust a világpolitikából kikapcsolni”. „Ők ezt egy módon fogják megtenni: le fognak ülni pillanatok alatt az orosz elnökkel tárgyalni, és kötnek egy orosz-amerikai megállapodást,
amiben nem világos, hogy hol lesz a mi helyünk, mert a mi európai vezetőink elmulasztják a pillanatot”.
Úgy látja: „furcsa módon talán a méretek miatt az amerikaiaknak nem nehéz megérteni az oroszokat, mert az amerikaiak is valójában az erő nyelvén beszélnek.
Igaz, hogy nincs ott az orosz katonai csizma fókazsírszaga az amerikaiak körül, hanem ott McDonald’s-szag van, de ez a lényegen, hogy mind a ketten az erő nyelvén beszélnek, nem változtat.”
Szerinte az amerikaiak meg fogják érteni magukat az oroszokkal; „nem egy bonyolult, intellektuális módon a történelmen keresztül, hanem az erő nyelvén: méret, hatalom… ott reálpolitika lesz. Az európai értelmiségiek ezt lenézik, de nincs igazuk. Az amerikaiak érnek el eredményt, mi meg nem érünk el eredményt” – fogalmazott. Úgy vélekedett: „Trump elnök Oroszországot pont annyira fogja megérteni, amennyire szükséges, és meg fogja kötni a megállapodásokat. Ez a véleményem és a reményem is.”
Valaki mentse már meg Németországot!
Köppel a beszélgetés végén igyekezett arra terelni a szót, hogy vajon mi lehet majd Európa szerepe a kibontakozó multipoláris világrendben. Itt Orbán elmondta:
Persze beszélhetünk multipoláris világról, de van itt egy probléma – valakinek meg kell mentenie a német gazdaságot.
A multipoláris világ van, de a valóság meg az, hogy egy európai cég a gázért négyszer annyit fizet, mint egy amerikai cég, az áramért meg kétszer annyit. Az európai gazdaság ilyen energiaárak mellett halálra van ítélve.” A miniszterelnök szerint kell valaki, aki új stratégiával megmenti az európai gazdaságot, de „ez nem Magyarország lesz, ennek valaki nagynak kell lennie. Ott kell ott lenni, nem a multipoláris világrendszerben.”
Gerhard Schröder tisztázta, hogy ő a maga nyolcvan évével valószínűleg már nem fogja megmenteni Németországot; Köppel azon közbevetése sem győzte meg, hogy Donald Trumphoz képest nem is olyan nagy a korkülönbség. Szerinte ugyanakkor nem feltétlenül van Németország „olyan állapotban, hogy meg kelljen menteni”, hiszen továbbra is ők Európa vezető gazdasága hatalmas középvállalati szektorral – elég lenne egy megfelelő politikai vezetés, amely nem harcol többet a koalíción belül, mint amennyit Németország javáért harcol.
Az utolsó kérdés Európa jövőjére vonatkozott. Orbán úgy látja: a probléma kulcsa az, hogy „Európa jelenleg nem tudja megoldani a saját vezetését, egy vezetési problémáról van szó”, miközben Amerikában, Kínában, Oroszországban stabil vezetési struktúrák és erős vezetés van. Az európai demokrácia szerinte ma nem azért nem termel ki erős vezetőket, „mert a brüsszeli bürokraták mindent megfogtak” („ez igaz, de mi miért nem fogjuk meg őket?” – kérdezte a miniszterelnök), hanem azért, mert épp szülési fájdalmakat él meg az európai politika. „Ha felmegyünk egy magaslesre, és onnan nézünk az európai politikára – én ezt megteszem néha, kétharmadom van a parlamentben, ráérek –,
látom, hogy az európai politika hagyományos szerkezete, amire az európai siker, európai pártrendszerek, erős kormányok épültek, megszűnőben van”.
Kifejtette: arra utal, hogy Európában korábban baloldal volt és jobboldal, s mindkettőnek voltak erős vezetői. Mára viszont teljesen új kérdések kerültek napirendre, nem a tőke, a munka, az elosztás és az igazságos bér kérdései, hanem a háború és a migráció, gender, a gyermekeink jövője, a muszlim-keresztény együttélés. „Ezek nem bal-jobboldali kérdések” – szögezte le Orbán, sőt: „felbomlóban van a hagyományos európai jobb-bal pártstruktúra, és valami új van születőben”. Szerinte ezt a folyamatot kell megsürgetni minden európai országban, de kiváltképp a kulcsországokban, Németországban és Franciaországban kell az átalakulásnak minél gyorsabban megtörténnie. „Az új közép az emberek szívében már megszületett, de ezt a politikai elitnek most le kell követnie, képviselnie kell” – mondta Orbán.
Gerhard Schröder pedig úgy látja: arra van szükség, hogy „a teljesítmény iránti vágyat ismét olyan erősen lehorgonyozzuk a népben, mint a háború után, vagy mint az Agenda-politika idején”. Azt is fontosnak látja, hogy az európai vezetők merjenek meghozni fájdalmas, de fontos és hasznos döntéseket akkor is, ha esetleg a következő választást nem nyerik meg miattuk.
Időnként a nép, az ország érdekének fontosabbnak kell lennie a saját politikai túlélés iránti vágynál” – így Schröder,
aki szerint ettől válik vezetéssé a demokratikus vezetés, és ez is különbözteti meg a többi vezetési formától.